Geziler
Ben peyzaj ve natürmort olarak boyanacak her tablonun gerçek mekanlarda , açık havada, kendi yerinde ; desen derslerinin de canlı model karşısında yapılmasından yana olan bir sanatçı olduğumdan gerek Türkiye’de gerekse yurtdışında sanatsal geziler tertipliyorum.
 
Bunlar yaşadığım kent İzmir’in yakın çevrelerine olan ( Foça, Çiçekliköy, Çeşme, Sığacık) günübirlik gezilerden başlayıp, bu dünyadan göçmeden mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan, insanı zorla sanatçı yapacak kapasitede bir güzelliğe sahip güney Fransa’nın Provence bölgesinde kadar uzanan bir gezi güzergahı oluyor. 1-15 Temmuz arası açan lavantalar hasat mevsimi gelmeden mistralin etkisiyle bir o yana bir bu yana savrulurken kokularını da en uzaklara kadar salıyorlar. Renkler insanı alıp başka diyarlara götürüyor. Renk, ışık-gölge, desen öğrenmenin yolu bence bu güzelliklerden geçiyor. Bu kursları "ART DE VIVRE" atölyesi sanatçıları ressam Muriel Harlaut ve seramik sanatçısı Marie Blanche Sigaud ile ortaklaşa tertipliyorum.
 
Her yıl bu tarihlerde güney Fransa’ya düzenlediğim resim kursu ve sanat ağırlıklı geziler öyle doyurucu oluyor ki insan bir sonraki yılın hayaliyle zor geliyor geriye.
Bu sadece resim çizmek için değil çevredeki bütün galeri ve müzeleri de gezerek gerçekleştirilen bir seyahat.Cézanne’nın evi, Renoir’ın yazlarını geçirdiği ev, Picasso’nun seramiklerini ürettiği köy, Van Gogh’un Arles’daki evi.....
 
Bazen med-ceziri yakalamaya Bretagne’a,ya da Domburg-Hollanda'ya, bazen sonbaharın renklerini keşfetmeye İtalya’nın Toscana bölgesine kadar uzandığımız da oluyor.
 
Canlı model çalışmak ve büyük ustalardan ders almak içinse Paris’te E.N.S.B.A. (Ecole Nationale Supérieure Des Beaux-Arts= Devlet Güzel Sanatlar Akademisi) 'da,ve ayrıca bu yıl ilkini gerçekleştireceğim kiraladığım atölyede kendi sertifika programlarımı da başlatıyorum. Paris’te de kurs dönemine hangi sergi müze denk geliyorsa hepsini gezip ilham alıyoruz.
 
Gezilerimize İzmir Adnan Menderes Havaalanından yola çıkarak başlıyoruz. Önce Provence’a gideceksek bilet durumuna göre ya İzmir –Nice uçuyoruz ya da İzmir-Paris uçup trenle güneye gidiyoruz. Güneyde Avignon tren istasyonunda bizi bekleyen minibüsümüzle kalacağımız köye Buis les Baronnies’ye ulaşıyoruz.
 
Paris,Hollanda ya da İtalya’daki direkt uçuşlarda problemsiz bağlantılı araçlarla gezilerimizi gerçekleştiriyoruz.Program sonlarında sertifikalarımızı almanın, canlı olarak yerinde yaptığımız eserlerimizi taşımanın, sanata ve sanat tarihine doymanın tatlı yorgunluğuyla ülkemize dönüyoruz.